Lumix Used Panasonic HC-X1600E 4K Professional Camcorder
Enlarge
Product Code: 206387
Product Description
Panasonic HC-X1600E 4K Professional Camcorder 4K professional camcorder with 25mm wide-angle, 24x optical zoom, High-Precision AF and a host of functions. A camcorder built for professionals.Record up to UHD 4K60 Video, HDMI Out1/2.5' 8.29MP MOS Sensor24x Optical Zoom, 48x Digital i.ZOOM120 fps Slow... read more
Panasonic HC-X1600E 4K Professional Camcorder
4K professional camcorder with 25mm wide-angle, 24x optical zoom, High-Precision AF and a host of functions. A camcorder built for professionals.
  • Record up to UHD 4K60 Video, HDMI Out
  • 1/2.5' 8.29MP MOS Sensor
  • 24x Optical Zoom, 48x Digital i.ZOOM
  • 120 fps Slow Motion, Live Streaming
  • 5-Axis Hybrid OIS, Manual Lens Rings
  • 3.5' LCD Touchscreen, OLED Viewfinder
  • Records MP4/MOV/AVCHD to Dual SD Cards
  • Wide 25mm Lens, Face Detection Autofocus
While excelling in mobility and portability, the included high-capacity battery provides 6 hours and 10 minutes of shooting (60 Hz), and the compact body considers the weight balance of the advanced functions when shooting.
Wide 25mm* and Optical 24x Zoom Lens
The lens covers the range from 25mm* wide-angle to 600mm* tele with a 24x zoom. i.ZOOM achieves 32x zoom with 4K mode, and 48x zoom with FHD mode. * 35mm camera equivalent.
4K High-Precision AF
HYBRID O.I.S.
Versatile Recording Mode
Supports a high bit rate of 200 Mbps for 4K 59.94p/50p video recording with HEVC (LongGOP/10 bit 4:2:0/MOV) codec, and 120/100fps* Super Slow-motion with 10-bit recording in FHD. *59.94Hz: 120fps, 50Hz: 100fps
read less
Barcode: 206387
Used Panasonic HC-X1600E 4K Professional Camcorder Specification
Imaging
  • Sensor Resolution Effective: 8.29 Megapixel
  • Image Sensor: 1/2.5'-Type MOS
  • Image Stabilization: Digital
  • Capture Type: Stills & Video
Exposure Control
  • Shutter Type: Electronic Rolling Shutter
  • Shutter Speed: 1/8000 to 1/6 Second in Video Mode
  • SensitivityL f/1.8 at 4 lux
  • Minimum Illumination: 1.5 Lux
  • White Balance: Range: 2000 to 15,000K / Presets: ATW, Auto
Lens
  • Focal Length: 4.12 to 98.9mm (35mm Equivalent: 25 to 600mm)
  • Optical Zoom Ratio: 24x
  • Max Digital Zoom: 2x / 5x  / 10x
  • Maximum Aperture: f/1.8
  • Minimum Aperture: f/4
  • Control Rings: Focus / Zoom
  • Focus Control: Autofocus / Manual Focus
Video Capture
  • Fast-/Slow-Motion Support: Yes
  • Built-In Microphone: Stereo
  • Audio RecordinG: AVCHD, MP4: 2-Channel 16-Bit 48 kHz
  • IP Streaming: H.264, RTMP, RTMPS, RTP, RTSP / 1920 x 1080 / 1280 x 720 / 640 x 360 / 320 x 180
Interface
  • Media/Memory Card Slot: Single Slot: SD/SDHC/SDXC (UHS-I) [512 GB Maximum]
  • Video I/O: 1x HDMI (Unspecified Signal) Output
  • Audio I/O: 2x XLR 3-Pin Mic/Line (+48 V Phantom Power) Input / 1x 1/8' / 3.5 mm TRS Stereo Microphone Input, 1x 1/8' / 3.5 mm TRS Stereo Headphone Output
  • Power I/O: 1x USB-C (9VDC at 3 A) Input
  • Other I/O: 1x 2.5 mm Sub-Mini (Remote) Control, 1x USB-C
  • Wireless: 2.4 / 5 GHz Wi-Fi, Wi-Fi (802.11a/b/g), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
  • Mobile App Compatible: No
  • Global Positioning (GPS, GLONASS, etc.): No
Monitor
  • Display Type: Primary Monitor: Articulating 3.5' Touchscreen LCD
Viewfinder
  • Type: Built-In Electronic (OLED)
  • Resolution: 1,770,000 Dot
Focus
  • Focus Mode: Automatic, Manual Focus
Power
  • Battery Type: Built-In Lithium-Ion
  • Power Consumption: 12.3 W
General
  • Shoe Mount: 1x Cold Shoe
  • Built-In Video Light: No
  • Filter Size: 62mm
  • Dimensions: 12.9W x 9.3H x 26.7D cm
  • Weight: 0.85 kg
Barcode: 206387
Finance
Used Panasonic HC-X1600E 4K Professional Camcorder
in stock In stock at Bournemouth
Twelve Months Warranty
INSTANT discount -
5% Spring Shoot Saving
Offer valid until Saturday 16th May 2026
Product Summary
  • 6 Hours use
  • Supplied with Twelve Months Warranty
  • Compact and lightweight camcorder - pro-level 4K video
  • 25mm wide angle lens - 24x optical zoom